Jaka jest różnica między Su Dżok a refleksologią i akupunkturą?

hanna-senczuk-sujokDość często pojawia się to pytanie w mailach.
Refleksologia stóp, której się uczyłam i jakiś czas ją stosowałam, polega na masażu określonych miejsc na stopie, które są przyporządkowane konkretnym narządom. Prawdopodobnie to przyporządkowanie powstawało w sposób empiryczny na przestrzeni długiego czasu.

Opracowując Su Dżok, profesor Park Jae Woo dostrzegł podobieństwo ciała człowieka do dłoni (oraz stopy) i dokonał teoretycznego powiązania narządów z ich projekcjami, a następnie potwierdził działanie odkrytego systemu wielokrotnie w praktyce.

Myślę, że dla osoby stosującej jedną z tych metod nie jest to różnica zbyt istotna.

Dla mnie ważniejsze jest to, że ucząc się Terapii Su Dżok, nie musiałam obciążać pamięci lokalizacją projekcji poszczególnych narządów. Ściąga cały czas jest widoczna. Spoglądając na siebie wiem, gdzie mieści się serce, pęcherz, jelita. A ich projekcje na dłoni znajdują się w identycznym porządku.

standardowy-system-sujok

Kolejna sprawa: wykonując zabieg Su Dżok na stopie, nie przeszkadza mi, że na przykład jedna noga jest w gipsie lub nawet jej nie ma w ogóle, bo projekcje wszystkich organów znajdują się na obu stopach
i dłoniach.

Jednak najistotniejszą różnicą między tymi metodami jest to,
że Su Dżok poza masażem proponuje najróżniejsze sposoby oddziaływania na projekcje narządów. Zaawansowanym terapeutom pozwala sięgać głębiej, na poziom subtelny i dokonywać korekcji systemu energetycznego człowieka, harmonizować poziom emocjonalny
i mentalny.

Można by rzec, że jest to cały konglomerat metod połączonych nadrzędną ideą: „Twoje zdrowie w Twoich rękach”.

Na bardzo podstawowym poziomie metoda Su Dżok jest podobna do refleksologii – polega na masażu odpowiednich stref na dłoniach
i stopach.

Jednak Su Dżok to coś znacznie więcej! W  metodzie tej na dłonie
i stopy zostały przeniesione punkty akupunkturowe, meridiany (medycyna chińska) i czakry (medycyna hinduska).

akupunktura-sujok akupunktura-sujok-na-dloni1
Również spektrum oddziaływania jest szersze i głębsze: oprócz masażu możemy oddziaływać igłami(http://www.sujok.pl/sklep//Igly-k6-0-3-default.html lub magnesami (aby odpowiednio kierować energią)(http://www.sujok.pl/sklep//Aplikatory_powierzchniowe_stymulatory-k4-0-3-default.html); poza tym oddziałujemy również kolorem, nasionami czy różnego rodzaju moksami (http://www.sujok.pl/sklep//Moksy-k5-0-3-default.html).

Dzięki temu metoda Su Dżok jest nieporównanie skuteczniejsza
i szybsza od klasycznej refleksoterapii. Efekty, jakie się osiąga tą metodą są często wręcz niewiarygodne.

Innymi słowy można powiedzieć, że Su Dżok zawiera w sobie refleksologię, ale na pewno nie można powiedzieć, że jest na odwrót.

Jeśli chodzi o akupunkturę:

Twórca systemu Su Dżok – prof. Park Jae Woo – został ogłoszony najlepszym akupunkturzystą świata.

albert-umzar-wykladowca-sujok
Nasz najlepszy wykładowca – dr Albert Umzar – zanim poznał
Su Dżok, przez wiele lat stosował akupunkturę.

Su Dżok bardzo rozszerza możliwości oddziaływania terapeuty.

Wiedza akupunkturzysty daje łatwiejszy start w poznaniu Akupunktury Su Dżok, ponieważ Akupunktura Su Dżok opiera się na tych samych prawach i regułach co akupunktura korporalna.

Wchodząc na system energetyczny wykorzystuje się projekcję głównych punktów akupunkturowych, więc na poziomie energii nie ma różnic, natomiast uzyskuje się większe pole działania.

Działamy na poziomie energii, emocji, na poziomie mentalnym.
Poza tym, stosując Su Dżok, można wchodzić w strukturę danej energii.

 

14 komentarzy »

63

Komentarz- Michal

27 sie 2009 @ 4:07

Mam takie pytanie jak wyglada sprawa z projekcja meridianow i jak stosowac akupunkture czy bezposrednio wmiejsca bolesne czy mozna odnalesc siec meridianow z tmc na stopach i rekach sa jakies mapki ??

64

Komentarz- Michal

27 sie 2009 @ 4:09

Oraz jakwygladal by protokol w postepowaniu po wylewie z gory dziekuje

65

Komentarz- Karol Kuczyński (admin)

27 sie 2009 @ 10:25

Protokół postępowania po wylewie jest ustalany indywidualnie do osoby (jej konstytucji energetycznej i przyczyn choroby)
Akupunkturę można stosować bezpośrednio na bolesne punkty odpowiadające, projekcję miejsc i na projekcję meridianów. Zasada przenoszenia projekcji meridianów jest taka sama jak i ciała człowieka. Na projekcję nóg nanosimy te meridiany, które przebiegają na nogach (zgodnie z ich przebiegiem energetycznym na nogach), a na projekcję ręki nanosimy meridiany przebiegające na ręce, itd. Projekcja kierunku przepływu energii jest również taka sama jak w ciele.

66

Komentarz- Michal

27 sie 2009 @ 11:39

dziekuje za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie jakwyglada skutecznosc terapii w chorobach ukladu nerwowego
no i czy sa jakies kursy w krakowie
z gory dziekuje za szybka odpowiedz

67

Komentarz- Michal

27 sie 2009 @ 11:43

Acha czyli przy wylewie szukac w strefie muzgo oraz na konczynach oczywiscie przy uwzglednieniu wszytskich punktow bolesnych

68

Komentarz- Karol Kuczyński (admin)

27 sie 2009 @ 12:47

Skuteczność terapii jest uzależniona od wykrycia prawdziwej przyczyny choroby. Zatem kluczowy jest wywiad(choroby, tragedie rodzinne i osobiste, przyzwyczajenia, sposoby reagowania, sposób myślenia, itd.) sięgający czasem trzy pokolenia wstecz i dogłębna analiza przejawiających się skutków w czasie i na dzień obecny.
Natomiast osoby, które nie mają wiedzy z zakresu energetyki człowieka, mogą bezpiecznie działać bezpośrednio na projekcję organów/miejsc z problemami chorobowymi i na punktach bolesnych. W przypadku błędnej diagnozy nie zaszkodzi się osobie, a jedynie nie będzie poprawy.
Kursów w Krakowie nie organizujemy. W najbliższym czasie będą dostępne na DVD.

69

Komentarz- Michal

27 sie 2009 @ 12:51

chm uzywam diagnozy wg rydoraku hm bardzo ciekawe rzeczy a w takim razie w jakis zrodlach szukac informacji na temat energetyki w terapii su dzok

70

Komentarz- Karol Kuczyński (admin)

27 sie 2009 @ 13:11

Energetyka (włącznie z prawami i zasadami) w terapii i akupunkturze Su Dżok jest taka sama jak w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (jedynie ciepło jest podzielone na ciepło i gorąco) + Medycyna Hinduska (czakry).
Pełna energetyka z zakresu terapii i akupunktury Su Dżok jest wykładana na kursach Su Dżok – począwszy od kursu podstawowego.

71

Komentarz- Krystyna54

27 sie 2009 @ 15:42

Studiuję „Su dżok” w nagłych sytuacjach” oraz Su dżok dla kazdego”. i „testuję” na sobie oraz na moich najbliższych ze skutkiem pozytywnym. Jednak brakuje mi kontaktu z profesjonalistami- dlatego chętnie skorzystam z kursu na DVD. Czy będzie można zamówić go w Waszym sklepie? i od kiedy?

72

Komentarz- Karol Kuczyński (admin)

27 sie 2009 @ 16:58

Kurs będzie dostępny w naszym sklepie najpóźniej w ostatnich dniach października 2009 r.

75

Komentarz- Krystyna54

18 wrz 2009 @ 14:50

Na pewno chętnie skorzystam z kursu. A teraz pilnie proszę o podpowiedź – radę: zrobiłam dzisiaj USG pęcherza moczowego, które wykazało, że mam torbiel w pęcherzu ok.24 mm. Czy mogę sama metodą Su Dżok troche sobie pomóc? (Mam chyba wszystkie akcesoria do stosowania tej metody) Nerki są w porządku. Narządy rodne mam w porządku, (potwierdzone cytologią i USG)

78

Komentarz- A.G.

24 wrz 2009 @ 13:56

Jednym z podstawowych sposobów, którym może sobie Pani pomóc to:proszę odnaleźć bolesny punkt na projekcji pęcherza moczowego i nakleić plastrem zieloną fasolkę mung i oczywiście częsty masaż tego punktu.

359

Komentarz- Krystyna54

11 mar 2010 @ 17:47

Serdeczne dzięki za podpowiedź.Zaczęłam najpierw bez fasolki, bo nie skojarzyłam jednego z drugim. za 2 m-ce mam się zgłosić do urologa – zobaczę jakie będą efekty.
A teraz proszę o jeszcze jedną podpowiedź:Koleżankę bolą pięty,(możliwe,że są to „ostrogi”)Najpierw poleciłam jej, aby zmieniła obuwie na takie, żeby nie miały bardzo twardej podeszwy.Ale Ona jest niecierpliwa i chciałaby aby ta dolegliwość szybko zniknęła.Jestem początkująca w Su Dżoku i pytam: „gdzie jeszcze oprócz 3 paliczka odpowiadającego prawej lub lewej stopie moge masować lub stymulować. Z góry dziękuję za pomoc

380

Komentarz- A.G.

24 mar 2010 @ 15:12

Witam Pani Krystyno. Polecam zastosowanie moks na wymienione przez Panią punkty korespondujące pięt. Bezpośrednie ogrzewanie moksą pięt też byłoby wskazane dla Pani koleżanki. Pozdrawiam serdecznie i życzę pozytywnych efektów terapeutycznych zarówno w przypadku Pani koleżanki jak i Pani dolegliwości.

RSS komentarzy do wpisu.

Zostaw komentarz

Dozwolone znaczniki XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>