Ostry brzuch (bóle brzuszne)
Najczęstszym objawem choroby lub uszkodzenia organów jamy brzusznej jest ból w okolicach brzucha.
Pojawia się on przy chorobach takich, jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, perforacyjne wrzody na żołądku i dwunastnicy, ostra niedrożność jelit, przepuklina, ciąża pozamaciczna itp.


Bóle mogą być nieustające lub skurczowe, pojawiają się niespodziewanie
i stopniowo nasilają się. Występują przy tym często mdłości i wymioty. U większości pacjentów odnotowuje się brak stolca, wzdęcia brzucha.
Nagłe bóle brzucha są swoistym sygnałem nieszczęścia i wymagają natychmiastowego wezwania lekarza i hospitalizacji.
Im więcej czasu upłynęło do momentu konsultacji lekarskiej, tym poważniejsze mogą być komplikacje.
Rozpatrzmy niektóre czynności, jakie należy wykonać do czasu przybycia lekarza.
Należy bardzo dokładnie odnaleźć obszar odpowiadający bolesnemu miejscu w standardowym systemie odpowiadającym dłoni lub stopy.
Następnie masować go palcami,
pałeczką diagnostyczną lub innym przyrządem do masażu przez 3-10 minut. (http://www.sujok.pl/sklep//Paleczki_diagnostyczne-k2-0-3-default.html)
Po czym zamocować na tym obszarze srebrną gwiazdkę metalową lub gwiazdkę magnetyczną z żółtym oznaczeniem. (http://www.sujok.pl/sklep//Gwiazdki_metalowe-3.html, http://www.sujok.pl/sklep//Gwiazdki_magnetyczne-4.html)
Jeżeli ból nie jest ostry i jest związany z chorobą przewlekłą, można dodać nasionoterapię. Do leczenia stosuje się różne nasiona, ich dobór jest indywidualny. Najbardziej zalecane są nasiona buraków, dzikiej róży, głogu, rzodkiewki, gryki.
Należy pamiętać, że konsultacja lekarza jest niezbędna, niezależnie od charakteru bólów w jamie brzusznej.