Pierwsza pomoc Su Dżok w letnich przygodach, cz.3

Kategorie: Artykuły,Bez kategorii — A.G.

Agnieszka Żaba Latem, gdy pogoda sprzyja z chęcią wystawiamy się
na działanie promieni słonecznych. Zbawienne działanie słońca
i ciepła na nasz organizm jest znane od tysięcy lat.
Intuicyjnie wyczuwając to „dobro” wykorzystujemy pogodne dni aby poddać się jego zbawiennemu działaniu. Jednak, tak jak we wszystkim i w tym przypadku należy zachować umiar.

Wysokie temperatury w otoczeniu sprzyjają przegrzaniu organizmu, które z kolei może doprowadzić do udaru cieplnego.
Przejawia się ono bólem głowy, mdłościami (czasami wymiotami), mroczkami przed oczyma, szumem w uszach, zadyszką, przyspieszonym biciem serca, suchością oraz zaczerwienieniem skóry. Jeśli osoba dotknięta udarem pozostaje w tych niesprzyjających warunkach dłużej, jej skóra blednie, tętno jest częstsze, pojawia się zadyszka, znacznie wzrasta też temperatura ciała. Może nawet dojść  do utraty przytomności.

Pierwszą rzeczą jaką należy uczynić w takim przypadku jest przeniesienie osoby z syndromami udaru słonecznego w chłodne miejsce, zdjąć ubranie i ułożyć w pozycji, aby głowa znajdowała się wyżej od reszty ciała.
Na obszar odpowiadający głowie (czołu) trzeba położyć kawałek lodu lub bardzo zimny przedmiot, owijając go w kawałek materiału. Wskazane jest też zanurzenie stóp i dłoni w zimnej wodzie (najlepiej
z zanurzonymi w niej kawałkami lodu) lub przynajmniej owiniecie ich zmoczonym zimną woda ręcznikiem.
Jeżeli jest to możliwe, należy wykonać zabieg upuszczania krwi skaryfikatorem(http://www.sujok.pl/sklep//Su_Dzok
_w_naglych_sytuacjach-44.html
) ze wszystkich palców dłoni.

 

su-dzok-w-naglych-rys-151

Dobry efekt daje również zamalowanie czarnym flamastrem obszarów odpowiadających mózgowi i narysowanie na drugich palcach linii koloru czarnego (http://www.sujok.pl/sposoby-na-goraczke/#more-960).

Leczenie można przedłużyć wykonując masaż i mocując na bolesnych punktach odpowiadających mózgowi białe metalowe gwiazdki lub nasiona, gryki, rzodkiewki, cebuli.
Jeśli przypadek należy do poważnych i osoba poszkodowana jest nieprzytomna należy stymulować „punkty ratunku”: energicznie masować koniuszki palców rąk i nóg, punkt (lub jego projekcję na pierwszych palcach dłoni i stóp) znajdujący się na fałdzie skórnej między nosem a górną wargą, a także punkty odpowiadające sercu, płucom i nadnerczom (http://www.sujok.pl/punkty-reanimacyjne-w-terapii-su-jok/#more-237). W przypadku braku oddechu wykonuje się sztuczną wentylację płuc. Jeśli stan chorego jest poważny należy jak najszybciej wezwać lekarza lub odwieźć go do szpitala.

Życzę Ci miłego i bezpiecznego letniego wypoczynku! Mam też nadzieję, że nie będziesz miał okazji praktycznego wykorzystania zdobytej przed chwilą wiedzy…

Komentarze (0) »

Brak komentarzy

RSS komentarzy do wpisu.

Zostaw komentarz

Dozwolone znaczniki XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>