Teoria Yin – Yang

Kategorie: Artykuły,Bez kategorii — H.S.

Czytając książki poświęcone Su Dżok terapii, oraz odwiedzając naszą stronę, spotykasz się z określeniem Yin lub Yang strona dłoni, Yin lub Yang strona ciała.

Oczywiście można by użyć w tym celu słów, których używamy na co dzień – wewnętrzna lub zewnętrzna powierzchnia dłoni, przód lub tył ciała.Używane nazewnictwo nie jest jednak przypadkowe.

Yin i Yang, to pojęcia używane przez filozofię i medycynę Wschodu do określenia dwóch przeciwstawnych, lecz dopełniających się sił
z których zbudowany jest Wszechświat.

Człowiek jako cząstka Wszechświata, zawiera w sobie te same elementy.

Yin – to zasada żeńska, Yang – to zasada męska. Określona płeć z jaką przyszliśmy na świat, pokazuje która siła w nas dominuje.

Siła, przebojowość, ekspansja, przewodzenie, szybka zmiana – to cechy Yang. Słabość, wycofanie, bierność, bezruch – to cechy Yin.

Ponieważ są to określenia bardzo pojemne i niejednoznaczne w pierwszym momencie mogą być niezrozumiałe. Jednak dość szybko możesz przekonać się, że pomimo swej wieloznaczności, są one wygodne i ułatwiające zrozumienie zachodzących wokół zjawisk. Jednym z przejawów oddziaływania sił Yin i Yang są różne pory roku.

Chcąc żyć w zgodzie z Naturą, gdy wokół Ciebie dominuje siła Yin – (noc, zima), nie przeciwstawiaj się jej. Zaakceptuj potrzebę snu, wypoczynku, odprężenia. Gdy podporządkujesz się temu rytmowi,
w czasie dominującego wokół Yang, Ty także otrzymasz dopingującą do działania porcję energii.

Komentarze (0) »

Brak komentarzy

RSS komentarzy do wpisu.

Zostaw komentarz

Dozwolone znaczniki XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>