System Jogi na dłoni

Kategorie: Artykuły,Bez kategorii — H.S.

Hanna Seńczuk - http://www.sujok.pl Czasem wspominam swój pobyt w Międzynarodowym Ośrodku Makrobiotycznym w Kiental. Mała szwajcarska miejscowość położona wśród alpejskich zboczy oczarowała swym niezwykłym pięknem chyba każdego. Niezwykłe widoki, krystalicznie czyste powietrze, w oddali pasące się krowy z dźwięcznymi dzwoneczkami na szyi (niczym na reklamie pewnej czekolady).

terraceInstytut Makrobiotyki w Kiental (Szwajcaria)

Dla mnie to był widok raju na ziemi.

Kiental (Szwajcaria)

W tej niezwykłej scenerii miałam szczęście poznać wspaniałych nauczycieli, którzy sprawili, że zmieniła się moja percepcja świata.

Masaż Shiatsu, leczenie holistyczne, zasady budowania zdrowia, prawa Natury, gotowanie według zasad makrobiotycznych – to była najpiękniejsza przygoda mojego życia.

I tylko tkwił w tym wszystkim mały szkopuł, który zakłócał  idylliczny obrazek.
Było to pytanie – jak to jest, gdzie jest prawda?

Mówili o zasadzie non credo. A przecież my chcieliśmy jednoznacznie wiedzieć, a nie gubić się w domysłach.
Pytanie zrodziło się, gdy kolejni nauczyciele z różnych stron „rozgryzając” temat, dochodzili do rozmaitych wniosków. Pragmatyczne umysły buntowały się przeciwko temu. Może świat paradoksów jest ciekawszy, jednak, gdyby wszystko było zawsze jednoznaczne, łatwiej byłoby to ogarnąć. No tak …

Obecna fala wspomnień o szwajcarskim raju naszła mnie, gdy myślałam o Systemie Jogi. Znów przypominam sobie wysiłek towarzyszący opanowaniu zasad tworzenia Systemu Standardowego na dłoni. Linie środkowe, przepony, Yin – Yang, pozycje ustawienia dłoni, przyporządkowanie kończyn do poszczególnych palców, etc.
I gdy wreszcie człowiek ma ochotę krzyknąć : „eureka!”… dowiaduje się  że palec, który był ręką może być nogą, a projekcja żołądka, zamienia się miejscem z projekcją pęcherza moczowego i dalej to działa.  
 
System Jogi jest to kolejny system na dłoni.
Przypominamy sobie, że w Standardowym Systemie Odpowiadającym na dłoni są dwie projekcje przepony: jedna biegnąca wzdłuż linii życia, druga w stawie nadgarstka.

W Systemie Jogi przeniesieniu ulegnie projekcja przepony przechodząca przez staw nadgarstka.

Inspiracją powstania tego systemu była obserwacja ćwiczących jogę, którzy siedząc w głębokim skłonie, trzymają dłońmi za stopy,
a tułów układają na udach. Patrząc na to od strony stóp, widać że do stóp zbliżają się klatka piersiowa i narządy położone w górnej części brzucha, zaś najbardziej oddaloną częścią ciała jest miednica.
I właśnie to ułożenie znalazło się na dłoni w Systemie Jogi.

 joga2mala  joga3mala           

Aby tę pozycję odzwierciedlić dolna linia przepony zastała przeniesiona poniżej palców. Pozostałe zasady pozostają bez zmian. Znowu dzielimy dłoń na trzy poziome części.

joga1maly
W górnej mieszczą się wątroba z pęcherzykiem żółciowym, żołądek, trzustka, śledziona.
Środkowy obszar zajmują jelito cienkie i jelito grube.
Część najbliższa nadgarstkowi stanowi projekcję miednicy małej.
W tym systemie zamieniły się miejscami projekcje miednicy małej 
z narządami znajdującymi się tuż pod przeponą. Jelita pozostały na swoim terytorium, jednak odwróciły się do góry nogami.
W niezmiennym położeniu pozostał pępek. Pojawiają się także zmiany w projekcji kończyn. Są tu możliwe dwa warianty:

1. Ćwiczący jogę układa ręce na zewnątrz nóg (to położenie znamy)
– palec drugi i piąty stanowią projekcję rąk, a palec trzeci i czwarty stanowią projekcję  nóg

2. Ćwiczący jogę układa ręce między nogami – wtedy palec drugi
i piąty stanowią projekcję nóg, a palec trzeci i czwarty stanowią projekcję rąk

System Jogi jest kolejnym przejawem elastyczności w sposobie postrzegania. Pokazuje, że na każde zjawisko można spojrzeć według różnych kryteriów i za każdym razem dostrzec nowe możliwości.
To my za każdym razem nadajemy sens temu co robimy, realizujemy swój konkretny zamysł.

 

Komentarze (0) »

Brak komentarzy

RSS komentarzy do wpisu.

Zostaw komentarz

Dozwolone znaczniki XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>